Hlavní 5
Mikulovice u Jeseníku
790 84
Kronika obce 2013
Události ve světě
Poslední únorový den došlo k překvapivé rezignaci papeže Benedikta XVI. Poprvé po téměř 700 letech se papež rozhodl odstoupit ze své funkce. Novým papežem byl zvolen argentinský arcibiskup Jorge Mario Bergoglio, který přijal jméno František I. Stal se nejen prvním papežem pocházejícím z amerického kontinentu a prvním z Tovaryšstva Ježíšova (jezuitského řádu), ale po 14 stoletích také papežem, který by nepocházel z Evropy.
V červenci proběhl v Egyptě puč a moci se ujala vojenská junta. Při protestech zemřely stovky lidí a arabské jaro vystřídala normalizace. Občanská válka se naplno rozhořela v Sýrii, kde USA podporovaly různé opoziční skupiny bojující proti prezidentu Bašáru Assadovi.
Poté, co ukrajinská vláda v listopadu pozastavila podpis asociační dohody s EU, vypukly v hlavním městě Ukrajiny Kyjevě masové protesty proti prezidentu Janukovyčovi, které pokračovaly až do konce roku. Zatímco západ této země směřoval k EU, východní oblasti Ukrajiny byly tradičně svázány s Ruskem.
Události v ČR
Hlavními událostmi tohoto roku na domácí scéně byla rozsáhlá amnestie, pád pravicové vlády premiéra Nečase a prezidentské a parlamentní volby. Vše začalo hned na Nový rok rozsáhlou amnestií končícího prezidenta Václava Klause, kterou značná část veřejnosti přijala s velkou nevolí, neboť bylo zastaveno stíhání hospodářské kriminality řady tunelářů polistopadového období.
V lednu se také konaly prezidentské volby. Poprvé v dějinách nikoli jen poslanci, ale obyčejní lidé mohli rozhodnout o tom, kdo bude v příštích pěti letech stát v čele země. Nebyli by to ale Češi, aby z toho nebyla tak trochu estráda. Už výběr kandidátů sváděl k tomuto vtipu: Sejde se Žid, Rakušan, Japonec, Avatar a parta bývalých komunistů… Šlo však skutečně o prezidentské kandidáty – Jana Fischera, Karla Schwarzenberga, Tomia Okamuru, do modra potetovaného Vladimíra Franze a další „osobnosti“. První kolo voleb 11. a 12. ledna určilo, že do druhého kola prošli s nejlepším výsledkem Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. Druhé kolo 25. a 26. ledna vyznělo těsně pro Miloše Zemana, který získal 54,8% hlasů a stal se prvním přímo zvoleným prezidentem ČR.
V červnu zasáhla vládnoucí establishment kauza Nagyová. Na úřadě vlády zasahovali policisté z Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu a rozkryli, že milenka předsedy vlády a ředitelka jeho kabinetu Jana Nagyová byla součástí rozsáhlé korupční skupiny prorostlé do vládních struktur. Premiér Nečas po pár dnech podal demisi. Zatčeno bylo i několik poslanců, generálů a podnikatelů. Strany středopravé koalice chtěly pokračovat ve vládě pod novou premiérkou Miroslavou Němcovou, ale prezident Zeman jejich přání nevyslyšel a jmenoval úřednickou vládu Jiřího Rusnoka. Na podzim se konaly předčasné parlamentní volby. Dne 20. srpna přijali poslanci usnesení o rozpuštění poslanecké sněmovny a prezident 28. 8. jejich žádosti vyhověl a sněmovnu rozpustil.
Volby proběhly 25. a 26. října a zvítězila v nich ČSSD s 20,45% hlasů před zcela novým politickým subjektem ANO 2011miliardáře Andreje Babiše, které získalo 18,65% hlasů. Na třetím místě se umístila KSČM s 14,91% hlasů a do sněmovny se ještě dostaly TOP 09 (11,99%), ODS (7,72%), Úsvit přímé demokracie (6,88%) a KDU-ČSL (6,78%). Do konce roku nebyla nová vláda jmenována, ale rýsuje se koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL.
Události na Jesenicku
Na Nový rok vstoupil v platnost zákon o církevních restitucích, který byl definitivně schválen poslaneckou sněmovnou 22. 11. 2012. V případě Jesenicka jde o rozsáhlá území, které kdysi vlastnilo Vratislavské biskupství. Na řadě míst restituce zasáhly do plánovaných projektů a v případě Mikulovic např. znamenaly krach možnosti vybudovat naučný park mezi Ondřejovickou strojírnou a Riegerovým mlýnem.
Evergreenem jesenických médií byla i v tomto roce výstavba aquaparku. Čím více se o jeho vzniku mluvilo, tím více lidí megalomanský podnik odmítalo. Poukazovalo se především na to, že podobná centra jsou ztrátová i ve velkých městech, natož na liduprázdném Jesenicku. Město Jeseník už utratilo 20 milionů korun, ale ještě se nekoplo do země. Občanští aktivisté dokonce hodlali uspořádat k otázce výstavby aquacentra referendum. To se sice nakonec nekonalo, ale stop celému kontroverznímu podniku nakonec vystavily banky, které na jeho výstavbu odmítly městu Jeseník půjčit. Zastupitelé pak celý projekt minimálně do dalších voleb odpískali.
Také Jesenická nemocnice se i letos zmítala ve vážných finančních problémech. Privátní subjekt neměl šance za zisk finančních prostředků ze státní kasy a naděje na grant ve výši 20 milionů Kč svitla až počátkem letošního roku ze Švýcarských fondů. Ten by byl využit na vnitřní rekonstrukci a vybavení léčebny dlouhodobě nemocných (LDN). Podíl dotace by v celkové investici činil 85 % předpokládaných nákladů. Protože ale JN neměla prostředky na dofinancování vlastního podílu ve výši 15%, což činilo 3 miliony Kč, obrátila se proto o pomoc na SMOJ a jednotlivé obce se na JN skládaly. Např. zastupitelstvo Mikulovic přispělo ze svého rozpočtu částkou 100 tisíc Kč.
Mračna se v tomto roce začala stahovat i nad lázněmi v Dolní Lipové. Změna úhradové vyhlášky způsobila, že většinu nákladů na lázně nese pacient. To se projevilo v nedostatku klientů v proslulých lázních založených Johannem Schrothem a v říjnu tohoto roku byly lázně uzavřeny. Nepadly ale jediné, podobný osud potkal např. i východočeské Velichovky. Doby, kdy se za minulého režimu jezdilo do lázní po operacích a při celé řadě diagnóz tzv. na křížek, jsou nenávratně pryč. I jesenické lázně bojují o každého návštěvníka a nedostatek pacientů, kterým pobyt hradí zdravotní pojišťovna, nahrazují různými krátkodobými welness pobyty.
Velký boom naopak v tomto roce zažívaly Rychlebské stezky, které zvítězily v anketě Sedm divů Olomouckého kraje. Do Černé Vody mířilo stále více milovníků MTB cyklistiky, což mělo příznivý vliv i pro obyvatele této obce, neboť jim mohli nabízet ubytování a vzrostla tržba tamních obchodů a restaurací.
Pozitivem byla také obnova provozu v bývalé jesenické pobočce OP Prostějov. Práci zde, díky švédské firmě Cavallier, našlo několik desítek šiček. Textilní průmysl, který byl kdysi chloubou Jesenicka a dával v minulém století práci tisícovkám zaměstnanců, podlehl po Sametové revoluci konkurenci asijských výrobků. O jeho definitivní likvidaci se zasloužili čeští tuneláři.
Problémy vylidňujícího se a stárnoucího Jesenicka Prahu příliš nezajímaly. Centrální instituce je místo jejich řešení naopak umocňovaly. Příkladem mohl být přístup České pošty, která v menších obcích drasticky omezovala otvírací hodiny svých poboček nebo dokonce pošty zavírala a nahrazovala je tzv. výdejními místy nebo pobočkami typu Pošta partner, které jsou obdobou franšízy, kdy poštovní služby provozuje na základě smlouvy za úplatu jiný subjekt. Služby tak může poskytovat např. obecní úřad, infocentrum nebo místní prodejna potravin.
Od 9. 12. 2012, kdy začal platit nový jízdní řád ČD, a došlo ke zrušení osobních vlaků ve směru z Jeseníku do Zlatých Hor, se výrazně zhoršily životní podmínky obyvatel východní části Jesenicka. Představitelé kraje se bili v prsa, že dokázali zachovat spojení Jesenicka s Ostravskem a místo ministerstva dopravy zaplatili peážní poplatek Polsku. Vydané prostředky údajně přitom nešlo získat jinak než zrušením osobních vlaků. Zapomněli ale občanům vysvětlit, že o peážní poplatek se napůl podělili s Moravskoslezským krajem a zrušením osobních vlaků ušetřili mnohem více, než vydali na objednávku čtyř souprav spěšných vlaků, které jedou za celý den. Výsledná rošáda tak přinesla kraji zisk několika milionů korun, občanům Jesenicka zbyly oči pro pláč. První zkušenosti s náhradou vlaků autobusy přitom byly katastrofální. Důchodci si v přeplněných ranních spojích, jimiž nezřídka jezdili k lékaři, neměli šanci sednout, neboť dnešní demokraticky vychovaná mládež na ně pohlížela jako na obtížný hmyz. Nefungovala také návaznost železniční a autobusové dopravy. Některým cestujícím tak ujel vlak, protože autobus měl zpoždění a naopak. Vůbec nebyl řešen nesmyslný odjezd večerních autobusů 18.55 z nádraží v Jeseníku (směr Zlaté Hory) před příjezdem vlaku od Brna v 19.10. O víkendech je situace taková, že lidé z východní části okresu nemají šanci zajít si do kina nebo do divadla v Jeseníku, protože poslední spoj jim odjíždí před koncem představení. Po protestech v průběhu roku naštěstí KIDSOK zareagoval a nejkřiklavější chyby se snažil napravit, např. vložením nové autobusové linky v 19:30 od nádraží v Jeseníku. Veřejná doprava na Jesenicku má však i nadále k ideálu hodně daleko, a to i přesto, že obce na její provoz vydávají ze svého rozpočtu nemalé peníze.
Události v Mikulovicích
Stav obyvatelstva
I v letošním roce počet obyvatel obce mírně poklesl, neboť počet zemřelých (39) překročil počet nově narozených dětí (23). Ekonomická situace na Jesenicku i ve vlastních Mikulovicích nutila mladé lidi k odchodu z obce a hledání pracovních příležitostí ve velkých městech nebo v zahraničí.
Narození občánkové Mikulovic v roce 2013:
leden: Nela Sucháncová, Natálie Reindlová
únor: Tobias Mrlina, Jakub Javorek, Barbora a Klára Klohnovy
březen: ---
duben: Václav Kubánek
květen: Růžena Bandyová, Helena Fikáčková, Viktória Hochmaulová, Ellen Rupová
červen: Tereza Zapletalová, Jakub Banáš, Adam Posker, David Raszka
červenec: Ella Dunová, Karel Pastucha, Jiří Sedlář
srpen: Natali a Nicol Maňurovi
září: ---
říjen: Marek Zapletal, Vanesa Rochlová
listopad: ---
prosinec: Miroslav Gracz
V letošním roce nás opustili tito občané:
leden: Danuše Šmigurová, Anton Hanusek, Traiani Gadžuová
únor: Josef Reisig, Vlastimil Janík, Marie Rovňáková
březen: Anna Lasoňová, Vítězslav Kachtík, Ivan Dost, Miroslav Raděnka, Amália Marková
duben: Jiřina Cholastová, Leopold Král, Karel Stárek, Jozef Zúbek, Vlasta Blažková
květen: Bronislava Šeligová, Jiří Karakasidis, Jaroslav Pešava
červen: Milada Richtrová, Alena Beránková, Jan Joniak, Jiří Lejsal, Gertruda Müllerová, Markéta Šnajdrová, Radek Švarc
červenec: Petr Čeleda, Agnesa Doležalová, Margita Gruchaláková, Ivan Král, Marie Švarcová
srpen: Mária Turanová
září: Jaroslav Kovář, Marie Morongová
říjen: ---
listopad: Marie Širancová, Jan Šíbl, Lubomír Baránek, Mária Červenková
prosinec: Vlasta Klingerová
Oddací síň na radnici v Mikulovicích byla místem, kde drtivá většina snoubenců uzavírala sňatek a vstupovala do manželského života. Na přání snoubenců však bylo možné tento akt absolvovat i jinde – např. pod širým nebem nebo naopak v jeskyních Na Špičáku.
V tomto roce vstoupili do svazku manželského:
leden: ---
únor: Štefan Mačuda – Yvetta Drahovská
březen: ---
duben: ---
květen: Jiří Šmigura – Jana Koryťáková,
Petr Hanúsek – Kateřina Krobotová,
Michal Závada – Edita Kundĺová,
Lukáš Szakos – Petra Verníčková
červen: Jiří Macek – Marie Macková
červenec: ---
srpen: Zdenko Plecner – Jaroslava Kněžíková
září: František Stolička – Lucie Jůzová
říjen: ---
listopad: ---
prosinec: ---
Počasí
Letošní zima byla na jesenické poměry neobvyklá. Nebyly sice žádné velké mrazy nebo jednorázové hromady sněhu, ale táhla se dlouho a sníh s přestávkami ležel až do poloviny dubna. Ještě v březnu na Josefa byly 15 stupňové mrazy a na Velikonoce napadlo 20 cm sněhu. To se promítlo i do nákladů na údržbu komunikací, neboť bylo potřeba stále uklízet sníh. Dlouhé týdny také nebylo vidět slunce a svítit se muselo i přes den. Skoro celé jaro potom propršelo a bylo poměrně chladno až do poloviny června, kdy se náhle oteplilo na 35 stupňů. Po týdnu se zase ochladilo a na konci měsíce bylo jen 13 stupňů. V květnu a v červnu také došlo v Čechách k několika postupně se opakujícím velkým povodním, které si vyžádaly celkem 15 lidských životů. Mikulovice při této příležitosti poslaly pomoc ve výši 50 tisíc korun povodněmi postiženému Vyššímu Brodu. Jesenicku se velká voda letos naštěstí vyhýbala.
Druhá polovina roku začala velmi suchým a teplým červencem, na konci měsíce bylo opět kolem 35 stupňů ve stínu. Velká vedra panovala i v prvních srpnových týdnech a děti si prázdniny rozhodně užily. Teplo vydrželo až do poloviny září a na Václava přišly první mrazíky. Počasí bylo ale slunečné a přes den příjemné. Na konci října a na začátku listopadu se nezvykle oteplilo a teploměr šplhal až k 20 stupňům. Ochlazení přišlo až na sv. Martina a první sníh, který zůstal ležet, se objevil až na sv. Kateřinu. Zatímco poté byl u nás krásný slunečný prosinec s mírnými nočními mrazíky a prakticky bez sněhu, bílá záplava pohltila Turecko, Sýrii, Izrael a dokonce i Saudskou Arábii. Na Vánoce u nás dokonce padaly plusové teplotní rekordy.
Změna v čele radnice
V roce 2013 potkaly Mikulovice dvě velké tragédie. Nejprve v březnu po krátké těžké nemoci zemřel úřadující starosta Ivan Dost. V kostele sv. Mikuláše v Mikulovicích se s ním rozloučily davy obyvatel obce. Lidí se sešlo více než na půlnoční mši a vedle lavic v hlavní lodi byli stojícími zaplněny i boční lodě chrámu a vstupní část kostela. Obyvatelé obce svou přítomností jasně ukázali, že dlouholetý starosta si je svým lidským přístupem získal. Pietního aktu se také zúčastnilo množství starostů z celého okresu a řada jeho přátel a spolupracovníků. Ivan Dost dokázal dát slovu starosta jeho původní náplň a o obec se skutečně staral. Jen těžko už se někomu podaří zajistit pro Mikulovice tolik, co dokázal on. Svému poslání se věnoval 24 hodin denně. Odešel tak člověk, který byl v dnešní nelítostné době bílou vránou a zůstane nesmazatelně zapsán do historie Mikulovic.
Na řádném zastupitelstvu obce 9. dubna byl počet členů zastupitelstva doplněn na 15 o Janu Mrázovou, která byla náhradníkem na kandidátce Nezávislých.
V pátek 19. dubna 2013 ve 20.00 večer se konalo mimořádné zasedání zastupitelstva v Mikulovicích, na kterém byl zvolen nový starosta obce. Tím se stal dosavadní místostarosta Jiří Šimík. Problém nastal u volby nového místostarosty, neboť žádné politické seskupení nenavrhlo na tuto uvolněnou funkci kandidáta a tak nakonec byli zvoleni dna neuvolnění místostarostové - Petr Čuj z Nezávislých a Věra Kocianová ml. za ČSSD. Novým členem rady obce se stal Roman Šťastný. Ke změně došlo i ve složení kontrolního výboru. Pro neslučitelnost funkcí z něho vystoupila Věra Kocianová ml. a nahradila ji Věra Kocianová starší. Novým předsedou kontrolního výboru byl vzápětí zvolen Oldřich Psotka z ODS.
V červenci tohoto roku pak zemřel druhý muž, který v uplynulých 24 letech stál v čele mikulovické radnice – Ivan Král. V letech 1994 – 2002 byl členem zastupitelstva obce Mikulovice. Po volbách v roce 1998 se stal místostarostou a obětavě se podílel na odstraňování škod napáchaných ničivou povodní předchozího roku. Po změnách ve vedení mikulovické radnice v roce 2000 byl na dva roky zvolen starostou. Vlivem zhoršujícího se zdravotního stavu však odešel po roce 2002 z veřejného života.
Výsledky prezidentských a parlamentních voleb v Mikulovicích
V prezidentských volbách získal v Mikulovicích v prvním kole nejvyšší podporu Miloš Zeman (SPOZ), kterého volilo 338 voličů (29,46%), před Jiřím Dinstbierem (ČSSD) – 287 hlasů (25,02%) a Janem Fischerem – 193 hlasů (16,82%). Ve druhém kole, kdy se rozhodovalo mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem (toho volila hlavně Praha a velká města), získal Miloš Zeman v Mikulovicích 915 hlasů (78,2%) a Karel Schwarzenberg 255 hlasů (21,8%). Možnost historicky první přímé volby prezidenta využilo 53 % mikulovických voličů.
V parlamentních volbách na podzim 2013 dali občané Mikulovic hlas levici nebo novým politickým subjektům. Komunisté získali 29 %, ČSSD 24%, ANO podnikatele Jana Babiše 17% a Úsvit přímé demokracie 10%. Na pátém místě se umístili lidovci. Zcela propadla ODS. Volební účast byla 54%. Takřka polovina voličů tak k urnám vůbec nedorazila, protože nabyla přesvědčení, že se volbami stejně nic nezmění.
Podmínky života v obci
Přes všechny peripetie pohraničí není život v Mikulovicích v porovnání se situací ve světě nebo některými oblastmi ČR zase tak špatný. Nepříliš radostnou ekonomickou situaci vyvažuje třeba fakt, že už třetí generace občanů nepoznala válku, měna je stabilizovaná a kdo má práci, má obvykle i na jídlo, auto a střechu nad hlavou. Horší je to v případě, kdy člověk práci ztratí, neboť podpora v nezaměstnanosti a sociální dávky stačí k pouhému přežití. Kriminalita je zde v porovnání s velkými městy na nižší úrovni a soužití občanů v obci neprovázejí rasové nepokoje, jaké se pravidelně objevují např. v severních Čechách.
Na Jesenicku je také na rozdíl od průmyslových aglomerací v ČR zdravé životní prostředí a krásná příroda. V době, kdy se vnitrozemí dusí smogem a inverzí, u nás obvykle svítí slunce.
Dvakrát do roka se na OÚ koná vítání občánků. I letos byla oddací místnost zaplněna miminky a jejich rodiči a prarodiči. Po projevu starosty následoval slavnostní přípitek, předání kytičky a finančního daru rodičům ve výši 10 tisíc korun, který je součástí projektu „Obec pozorná rodině“. Myšlenka mající za cíl na podporu rodičů, se kterou přišly Mikulovice před několika lety, našla následování v řadě obcí Jesenicka. Počet obyvatel jesenického okresu totiž stále klesá a obce hledají cesty, jak občany udržet.
Kontrolní výbor zastupitelstva obce na přelomu roku 2012/2013 zorganizoval dotazníkovou akci zaměřenou na spokojenost mikulovických občanů s životem v obci. S nadsázkou by se dalo říci, že spokojeno bylo 88% obyvatel obce, protože jen 12 % našlo čas a na anketu zareagovalo. Snad to bylo způsobeno hektickou dobou, snad přesvědčením, že se stejně nic nezmění. Mnohem zodpovědnější k anketě byly ženy, které z počtu respondentů tvořily dvě třetiny. Průzkum v zásadě neodhalil nic nového – nejpalčivějším problémem Mikulovic je málo pracovních příležitostí, nevalná dopravní obslužnost a absence některých služeb.
Do starých časů se obyvatelé obce vrátili v listopadu tohoto roku, když se ve Varšavě konala konference OSN o světovém klimatu. Polsko uzavřelo na 12 dní zelenou hranici a na povolených hraničních přechodech probíhaly pečlivé kontroly, aby snad jednání světových potentátů nenarušil někdo s odlišnými názory.
Bezpečnostní situace
Po vzestupu trestné činnosti v letech 2009 – 2011 došlo podle zprávy, kterou na začátku tohoto roku podal mikulovickým zastupitelům vedoucí oddělení PČR Zlaté Hory npor. Miroslav Prchal, v obci v roce 2012 k poklesu počtu trestných činů, jichž bylo evidováno jen 52. Značná část z nich spadala do prostoru bývalé posádky, jež pro svou odlehlost lákala lapky všeho druhu. Z přestupkových jednání bylo v rámci obce Mikulovice způsobeno 145 skutků, z nichž téměř polovina spadala do oblasti dopravy (rychlost, technický stav vozidel, ale i omamné a psychotropní látky u řidičů, nezřídka i polských). Při aféře s metylalkoholem byla v obci provedena bezpečnostní akce. Kontrola odhalila v jednom ze skladů značné množství neokolkovaných lahví s alkoholem a jejich majitel měl co vysvětlovat Policii ČR.
Agentura pro sociální začleňování
V červenci tohoto roku zahájila obec Mikulovice spolu s obcemi Písečnou, Supíkovicemi, Velkými Kuněticemi a Hradcem – Novou Vsí spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování v rámci projektu „Lokální partnerství Mikulovicko“. Projekt má tři pracovní skupiny, v nichž jsou hledány cesty, jak zlepšit situaci v oblasti zaměstnanosti, ekonomického rozvoje, bezpečnosti, dostupnosti sociálních služeb a vzdělání. Lokálním konzultantem Agentury je Karel A. Novák, jeho asistentkou Barbora Štěpánová, která má kancelář na OÚ Mikulovice. Obec Mikulovice zároveň získala dotaci na činnost terénního sociálního pracovníka, který by v obci působil od roku 2014.
Požár
V listopadu tohoto roku vyhořel v dolní části Mikulovic dům, kde bydleli Ladislav Chrastina a Miroslav Sasyn. Oba invalidní důchodci se dostali do prekérní situace, ale ukázalo se, že dobří lidé ještě žijí. Ubytování jim po tragické události nabídl soused pan Josef Častulík a obec Mikulovice poskytla finanční podporu na první dny. Poté jim řada obyvatel obce darovala oblečení a další potřebné věci. Manželé Bernátkovi oběma mužům dokonce darovali maringotku uzpůsobenou k celoročnímu obývání.
Investiční záměry
Mezi Širokým Brodem a Mikulovicemi vyrostl v tomto roce nový chodník, který zlepšil bezpečnost chodců při cestě na autobus. Někde se přimyká těsně k vozovce a vede v místech bývalé škarpy. Odvod vody tak bylo nutné vyřešit zatrubněním a propustky. Komplikace byly také s ukotvením dvou sloupů elektrického vedení, které zasahovalo do chodníku a bylo nutné sloupy přeložit.
Nový asfaltový povrch dostala v tomto roce ulice Potoční a na podzim došlo k rekonstrukci veřejného osvětlení na Hlavní ulici.
V průběhu tohoto roku také došlo k rozhodnutí podat žádost o získání dotace na zateplení mateřských škol v Mikulovicích a v Širokém Brodě spolu s instalací moderních úspornějších kotlů a na zateplení budovy obecního úřadu v Mikulovicích.
Kanalizace a vodovod
Vodné a stočné v tomto roce v souladu s podmínkami na výstavbu kanalizace stouplo na 60 Kč za kubík. Naopak prakticky ve stejné výši jako loni zůstaly poplatky za svoz TKO, kde byl pouze zrušen nejlevnější tarif za šestitýdenní svoz. Roční poplatek na osobu tak v roce 2013 činil 500 Kč při čtrnáctidenním intervalu svozu a 400 Kč při měsíčním.
Železniční přejezd u nádraží
Na mikulovickém nádraží v tomto roce prudce vzrostla nakládka dřeva, které k vagónování přivážela i auta s polskými espézetkami. Na mizerném přejezdu vracející se vozy tak rachotily, že štamgastům v restauraci U Neptuna pomalu poskakovaly po stole půllitry. Přestože se obec už několik let pokouší přimět Správu železniční dopravní cesty Olomouc k nápravě, veškerá snaha se zatím míjí účinkem. Z Olomouce přicházejí jen sliby. Budoucnost peážní trati přes Polsko je totiž nejistá a do opravy problémového přejezdu nechce nikdo investovat.
Služby
Červená tovární hala v Mikulovicích u železničního přejezdu na Zlaté Hory byla postavena před více jak 100 lety jako pobočka niské firmy Strauch&Schmidt, která se zabývala výrobou přístrojů pro lihovarnický a potravinářský průmysl. Po 2. světové válce se závod stal součástí Moravských chemických závodů. Výroba zde skončila po Sametové revoluci a objekt tehdy zakoupil Jaroslav Palupčík, který v něm vybudoval v něm prodejnu P-DISKONT s.r.o. Tu Mikulovicím tehdy závidělo celé Jesenicko. Otevírací doba byla denně od 7.00 do 21.00 a na počátku 90. let měla prodejna naprosto nevídaný sortiment zboží. Obyvatelé obce byli spokojeni s tím, že nemusí nikam jezdit a nakoupit si mohou zajít třeba i v neděli večer. Velkou část nakupujících tvořili Poláci, kteří k nám přijížděli nakupovat hlavně alkoholické nápoje. Ale alkoholový boom postupně slábl a Jaroslav Palupčík odešel na začátku nového století do Vidnavy. Zavedenou prodejnu od něho zakoupil do své sítě obchodní řetězec Hruška. Otevírací doba se sice zkrátila do 19.00, ale jinak se nic nezměnilo. Jen polština je v posledních letech mezi regály slyšet stále méně.
Typickým dokladem konce úspěchů s prodejem alkoholu Polákům je neslavný konec bývalé restaurace Zátiší (dříve Münzerei) na dolním konci obce. Kdysi vyhlášená restaurace s vinárnou byla v 80. letech svépomocí mikulovických občanů opravena a po revoluci zprivatizována. Její nový majitel zde vedle pohostinské činnosti zařídil i prodejnu potravin (hlavně v tekuté formě) a pro blízkost hranice s Polskem záhy dosáhl závratných zisků. Ty ale netrvaly věčně. Majitel se v uplynulých letech i vlastní vinou postupně propadal do insolvence a podnik měl spasit noční klub. Ale ani to hospodu a obchod U Hynků nakonec nezachránilo a podnik se ocitl v dražbě. Nikdo ale o rozsáhlý objekt se dvěma byty, restaurací, barem, sklady, hospodářskými budovami a pozemky s rozlohou přes 7000 m2 nestál. A tak se dražby opakovaly a cena neustále padala. Na třetí dražbě 10. 12. 2013 byl objekt ke koupi už jen za 1,4 milionu korun.
O.P.S. Soužití 2005
Senioři v Mikulovicích se rozhodně letos nenudili a velkou zásluhu na tom měla i obecně prospěšná společnost SOUŽITÍ 2005 na čele s ředitelkou Štěpánkou Beníčkovou. Od září 2012 do června 2013 probíhal česko-polský projekt „Setkání dvou kultur“ spolufinancovaný Euroregionem Praděd, který nabídl seniorům z obou stran hranice řadu zajímavých akcí. Senioři se scházeli dvakrát do měsíce a program jejich setkání tvořily přednášky o historii a zajímavostech společného regionu, pohybové aktivity, hudební vystoupení, ruční práce, paměťová cvičení nebo beseda s preventistkou Policie ČR. Největší ohlas měla asi akce Miss 50 +, která se uskutečnila v Nyse a seniorky si při ní vzaly do parády profesionální vizážistky a fotograf. O vítězce Miss + 50 rozhodoval počet zaslaných SMS. Nejvíce hlasů získala Iva Krajčíková, která pracuje jako vedoucí vychovatelka v družině ZŠ Mikulovice, je zastupitelkou a činorodou duší řady kulturních a sportovních akcí. Konání jednotlivých akcí se střídalo na obou stranách hranice. Zahájení a ukončení projektu, který Soužití 2005 uskutečnilo spolu s Domem kultury v Nyse, proběhlo formou společného dvoudenního relaxačního pobytu v Dětřichově a Jarnoltowku.
V září 2013 se pak rozběhl již třetí ročník česko-polského projektu, tentokrát pod názvem „Zábavná edukace seniorů“, který je také spolufinancován z prostředků Euroregionu Praděd a Soužití 2005 ho připravilo spolu s Univerzitou III. věku v Glucholazech.
Farnost
V tomto roce proběhla rozsáhlá oprava kostela sv. Mikuláše. Na střeše došlo ke kompletní výměně veškerých klempířských prvků, přičemž ve vrcholové části kostela na věži museli zabezpečit výměnu chrličů, žlabů a opravu poškozené omítky horolezci. Vedle prací na exteriéru kostela probíhaly práce i v jeho interiéru, kde se opravovaly varhany. Unikátní nástroj s 25 rejstříky byl vyroben v roce 1929 krnovskou firmou Rieger a je dokonale sladěn s akustikou kostela. Oprava stála bezmála milion korun, které byly hrazeny z Česko-německého fondu budoucnosti (téměř 500 tisíc Kč, Ostravsko-opavské diecéze 100 tisíc, 360 tisíc Kč poskytla obec Mikulovice a určitou částkou přispěli i rodáci žijící v Německu).
Partnerství
Také letos pokračovala úspěšná spolupráce s partnerskými obcemi nesoucími název Mikulovice. Tzv. Mikulovické hry tentokrát proběhly na konci června v Mikulovicích u Znojma a zúčastnily se jich i tři desítky sportovních a kulturních „reprezentantů“ naší obce.
Již poslední dubnový týden tohoto roku se vypravila skupina 13 žáků 6. a 7. třídy mikulovické základní školy na návštěvu partnerské školy v německém Burgau. Akce byla zorganizována za pomoci kolnovické rodačky p. Very Scheurerové a v jejím rámci proběhlo i oficiální jednání s představiteli školy v Burgau o navázání spolupráce se ZŠ Mikulovice. Jednání vedli ředitel ZŠ Mikulovice Roman Šťastný a zástupkyně ředitele Ivana Látalová. Bohužel jejich výsledek neodpovídal podobě partnerství a možnosti participace na mezinárodních grantech, jak jsme si původně představovali. Poté co vedení ZŠ Mikulovice odjelo zpět do vlasti, zůstali naši žáci spolu s vedoucím zájezdu Pavlem Macháčkem a učitelkou němčiny Michaelou Michl celý týden v Burgau. Děti si prohlédly Walhallu, Řezno, Augsburg i Ulm a strávily celý den v zábavním parku Legolandu. Mnoho času byly se svými německými vrstevníky a zdokonalovaly se v německém a anglickém jazyce. Poznaly i okolí Burgau a jeho zajímavosti. Ubytování a stravování, stejně jako vstupné na akce hradili hosté a zásluhu na zajištění potřebných finančních prostředků měla především p. Scheurerová.
V létě vyrazil školní bus s Pavlem Macháčkem za volantem a dětmi ZŠ Mikulovice na týdenní společný slovensko-česko-polský tábor na východním Slovensku, který uspořádala partnerská obec Sveržov. Děti čekala řada zajímavých zážitků a mimo jiné se podívaly i na Duklu, prohlédly si bardějovské lázně i vlastní starobylé město Bardějov a cestou na východ Slovenska se zastavily i v Tatrách.
Oslavy
Nejvýznamnější událostí na poli kultury byly v letošním roce oslavy 750 let od založení obce. Bohatý program oslav trval tři dny a své si v něm našel určitě každý. Vše zahájila slavnostní mše a koncert v kostele sv. Mikuláše v pátek 21. června. Pak následoval v sále kulturního domu křest knihy o historii obce Mikulovice. Vrcholem programu úvodního dne byla premiéra hry „Kdo se bojí postele“ v podání místního divadelního souboru Kantoři.
V sobotním popoledni se rozběhl hlavní kulturní a zábavní program, který skončil až hluboko v noci. Na pódiu před obecním úřadem se divákům představily mikulovické ženy se cvičením zumby, soubor Valášek, cimbálová muzika Rochus, pěvecký soubor z partnerských Glucholaz, taneční skupina New Flash a Dechový orchestr mladých ZUŠ Jeseník, který doprovodil vystoupení mažoretek. Největší zájem publika přitáhl večerní koncert skupiny Buty. Po volné taneční zábavě před budovou Obecního úřadu přišla na řadu unikátní laserová video mapping show, zobrazující na kostele sv. Mikuláše významné okamžiky z dějin obce. Vedle toho souběžně probíhala výstava historických fotografií v prostorách ZŠ a kostela a své brány veřejnosti otevřel i Dům s pečovatelskou službou. Tak, jak oslavy začaly, tak také skončily. Do dalších úspěšných let požehnal obci při mši svaté v neděli dopoledne farář Otec Jiří Urbánek.
Tradiční velikonoční výstavu, kterou v malé tělocvičně ZŠ uspořádalo SRPDŠ spolu se Svazem žen navštívilo přes 400 návštěvníků. Ti si zde mohli vybrat z nepřeberného množství velikonočních výrobků - zajíčků, beránků, slepiček, věnečků a dalších výrobků z papíru, keramiky a pedigu. Ke koupi byly i překrásné a dobré perníčky, linecké pečivo a „mikulovické“ uši, připomínající, že i do našeho kraje zavítali ve 13. století Tataři.
Koláčky, záviny, slané pečivo – to všechno už tu bylo. V letošním roce tedy vyhlásily ženy ze SRPDŠ a Svazu žen soutěž o nejlepší pomazánku. Zklamali však muži, kteří jen koštovali, ale do soutěže se na rozdíl od předchozích let nepřihlásil ani jediný. Na hodnotitele z řad odborné i laické veřejnosti čekala zámecká tabule se stovkami koleček rohlíků namazaných sýrovými, rybími, masovými a kvasnicovými pomazánkami všech barev a příchutí.
Na Den dětí konečně letos vyšlo pěkné počasí a SRPDŠ pro děti připravilo Pirátskou stezku, která vedla od restaurace Pohoda do sportovního areálu u Psotků na státní hranici. Každé z dětí dostalo na dobrodružnou plavbu pitíčko a oplatku a po cestě na ně čekalo šest přístavů, kde za dohledu pirátů a pirátek plnily rozmanité úkoly. Házelo se míčkem do otvoru i na plechovky, hledal se poklad v truhle (velké čokoládové mince ve zlatém staniolu), obličej si nechali pomalovat drsní námořníci i krásné princezny, zajatci ze zajetí korzárů museli odskákat se svázanýma nohama a v cíli u rekreačního areálu na hranici se lovily rybičky a zatloukaly hřebíky. Díky manželům Heleně a Oldřichovi Psotkovým si děti v cíli mohly zahrát minigolf, využít hřiště s umělým povrchem, dětský koutek se skluzavkou nebo kolotoče a houpací koníky.
Již počtrnácté se v Mikulovicích konal vánoční jarmark. Náves před obecním úřadem se po obědě zaplnila stánky se sladkými i slanými dobrotami a koupit se dalo vše od vánočního cukroví až po zabíjačku. Na stáncích samozřejmě nechybělo ani jmelí nebo adventní věnce, a protože od polských hranic tento rok protahoval severák, tak na odbyt šel i svařáček, horká medovina nebo grog. V podloubí Obecního úřadu se konal bazárek pro Kevina z Indie, kterému děti ze ZŠ Mikulovice už několik let posílají peníze na vzdělání. Komu bylo zima, mohl zajít s dětmi do kulturního domu na pohádku. S přicházejícím soumrakem projeli návsí na vozech tažených koňmi Mikuláš, andělé a čerti. Následovalo vystoupení kouzelníka a potemnělé nebe nad kostelem sv. Mikuláše poté rozzářilo tisíce barevných hvězd tradičního ohňostroje. Vlastní jarmark tím sice dospěl do finále, ale občané Mikulovic mohli ještě zamířit do kostela na večerní adventní koncert nebo prožít příjemné chvíle při Mikulášské taneční zábavě v hostinci U Jelena.
Grantový fond obce
V loňském roce byl navýšen grantový fond obce Mikulovice na 170 tisíc Kč a k jeho vyčerpání musely být vyhlášeny dvě výzvy, protože po té první ještě téměř 40 tisíc Kč ve fondu zůstalo. Letos byla situace ale zcela opačná. Zájemci o příspěvek na pořádání různých akcí podali totiž žádosti, v nichž podíl příspěvků obce činil 205 tisíc Kč. I když se muselo škrtat, příspěvky pomohly místní organizaci Junáka (skautu) na letní stanový tábor v Horním Domašově, skautská setkání v Praze a ve Vidnavě a na pobyt na Pastvinské přehradě. TJ Spartak Mikulovice a jeho nástupce TJ Sport Mikulovice získaly příspěvek na pořádání 12ti různých sportovních turnajů a cvičení žen, SRPDŠ na čtyři akce pro děti a jejich rodiče (Velikonoční výstava, Dětský den, Tvořivé odpoledne a Mikulovické rekordy) a chovatelé drobného zvířectva na pořádání okresní výstavy. ZŠ Mikulovice získala příspěvek na cestu dětí do německého Burgau a na sportovní turnaje v nové hale. Občanské sdružení Maria Quelle mohlo prostředků využít na Řecké večery, pletení z pedigu i instalaci informačních tabulí u významných míst v obci.
Muna
Na konci října tohoto roku otevřelo Hnutí Brontosaurus Jeseníky v prostoru bývalé vojenské posádky další naučnou stezku. Po historické, která byla zpřístupněna v roce 2011, se nyní návštěvníci mohou projít i po stezce přírodovědné. Autorům naučné stezky se v areálu bývalé posádky podařilo lokalizovat řadu vzácných živočichů a rostlin – např. kriticky ohroženého raka říčního, různé druhy čolků, mloka skvrnitého, rosničku zelenou, kuňku žlutobřichou nebo výskyt orchidejí. Naučná stezka vede mimo asfaltové cesty a má 12 informačních panelů.
Lesní festival se v tomto roce nekonal, protože se Hnutí Brontosaurus na jeho organizaci nesehnalo potřebné množství finančních prostředků.
Základní škola
Počet žáků se ve školním roce 2012/2013 zvýšil na 243. Počet zaměstnanců školy se nezměnil, pouze místo Anny Hradecké, která odešla do důchodu, přejala výuku cizích jazyků Michaela Mutl. V letošním roce byla zřízena funkce asistentky pedagoga pro žáky ze sociálně znevýhodněného prostředí (národnostní menšiny, sirotci, žáci z neúplných rodin). Asistentka v průběhu dopoledne spolupracovala s pedagogy 1. stupně a dle instrukcí pracovala se žákem či skupinou žáků. Odpoledne vedla přípravu na vyučování, kde žáci měli možnost napsat si domácí úkoly nebo si upevnit již probrané učivo. Žáci tuto možnost využívali a u těch, kteří docházeli pravidelně, se to kladně projevilo na prospěchu.
ZŠ Mikulovice úspěšně pokračovala v programu zaměřeném na prevenci sociálně patologických jevů. Oproti minulému školnímu roku, kdy neomluvené absence dosáhly 17 hodin, se ji podařilo snížit na 4 neomluvené hodiny. I v tomto školním roce se členové učitelského sboru zúčastnili dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků formou absolvování celé řady projektů.
Do mnoha aktivit se také zapojili žáci školy. Tyto činnosti pak byly pravidelně prezentovány na internetových stránkách školy, včetně fotografií z jednotlivých akcí, v obecním zpravodaji a nepravidelně také v regionálním tisku. Během školního roku mohli žáci také navštěvovat zájmové útvary, které pořádala sama škola nebo ve spolupráci se střediskem volného času DUHA Jeseník.
Děti tak měly možnost porovnat své znalostní, dovednostní nebo sportovní výkony s žáky v rámci jesenického okresu. V přírodovědné soutěži postoupili žáci naší školy až do celorepublikového finále. V dějepisné olympiádě se v krajském kole umístila Anežka Dvořáková na 5. místě. Do krajského kola se také probojovaly Adéla Janegová, Aneta Kapustová a Monika Lužíková v recitační soutěži.
Učebna přírodopisu s několika terárii patří k nejlépe vybaveným na Jesenicku a žáci mají možnost zdokonalovat své znalosti i v přírodovědném kroužku. Na pozemku školy byl také dostavěn skleník, na jehož stavbě se podíleli žáci 8. a 9. třídy spolu se školníkem a dvěma učiteli.
K péči o životní prostředí děti pomohly tradiční brigádou uspořádanou ke Dni Země, kdy spolu se svými vyučujícími sbíraly po Mikulovicích a jejich okolí vše, co do přírody nepatří. Nasbíraly několik desítek plastových pytlů odpadu, které pak byly pracovníky obce odvezeny do sběrného dvora. V rámci soutěže „Nakrmte plastožrouta“ nasbíraly 140 kg plastových víček.
Žáci v průběhu školního roku absolvovali i celou řadu exkurzí (např. na porodnicko-gynekologické oddělení jesenické nemocnice) a školních kurzů. Jejich délka se pohybuje od 2 do 5 dnů. Každému žákovi, který se kurzu zúčastní, přispívá zřizovatel „Obec Mikulovice“ částkou 300,- Kč.
Ve školním roce 2012/2013 pracovaly vychovatelky školní družiny ve třech odděleních s žáky od 1. do 5. třídy ve věku od 6 let do 11 let. K pravidelné docházce bylo přihlášeno 80 žáků. Rodiče hradili za žáka 90 korun měsíčně na částečnou úhradu neinvestičních nákladů školní družiny. V průběhu školního roku probíhala pravidelná činnost, skládající se ze spontánních aktivit, klidových her a přípravy na vyučování. Specifické nadání žáků je rozvíjeno v zájmových útvarech Keramika a Dovedné ruce, které vedly vychovatelky. V průběhu školního roku uskutečnila školní družina celou řadu akcí známých z předchozích let – např. Dýňové slavnosti, Legohrátky, Talentmánii apod.
Škola byla otevřená i pro dospělou populaci a občané Mikulovic mohli navštěvovat kurz keramiky pro dospělé a kurz anglického jazyka.
Mateřská škola Mikulovice
Do čela MŠ Mikulovice se po mateřské dovolené vrátila Marie Macková. Vedle ní působí v MŠ dalších pět učitelek majících na starosti tři oddělení s více jak 80 dětmi. Vedle toho jsou v MŠ také tři nepedagogičtí pracovníci – školnice, která pracuje zároveň i jako pokladní, topička (zároveň i pracovnice ve výdejně jídla) a uklízečka. V rámci spolupráce s Úřadem práce v Jeseníku měla MŠ i pracovnici na údržbu zahrady a asistenta. Další asistent byl na MŠ v rámci projektu EU.
Téma ŠVP v letošním roce mělo název „Život na vesnici netradičně“. V rámci nadstandardních aktivit mohly děti z MŠ možnost absolvovat plavecký výcvik, pobočku SZUŠ taneční z Jeseníku, výuku angličtiny nebo hrátky s flétničkou. MŠ také spolupracovaka s logopedickým centrem v Jeseníku. Pro děti byla v rámci školního vzdělávacího programu MŠ připravena celá řada sportovních a kulturních aktivit přispívajících k rozvoji osobnosti dětí. Rodiče a mladší sourozenci měli možnost přijít každý čtvrtek od 14:30 do 16:00 do školky a společně si zde se svými dětmi hrát. Pro mladší sourozence pak nástup do MŠ není nijak stresující a proběhne bez komplikací.
MŠ Mikulovice také využívala možností spolufinancování projektů v rámci Euroregionu Praděd a tak v březnu tohoto roku se rozběhl projekt pod názvem „Pojď si hrát a poznávat“. Navázal na loňský úspěšný projekt „My jsme všichni kamarádi“, na kterém MŠ Mikulovice spolupracovala s partnerskou MŠ z Glucholaz. MŠ Mikulovicemi úzce spolupracuje i s MŠ v okolí – v Písečné, České Vsi nebo Zlatých Horách. V současnosti je mikulovická školka také zapojena do projektu „Inkluzivní vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí“. Aktivity MŠ se neomezují jen na areál školky nebo obce, ale v průběhu roku děti absolvují i řadu výletů – např. na hory nebo do ZOO. Na řadě akcí MŠ spolupracuje s dalšími složkami obce – SRPDŠ při ZŠ, TJ Sport Mikulovice atd.
V ZŠ Mikulovice působí i pobočka základní umělecké školy Jeseník, kde se žáci mohou naučit hře kytaru, klavír, zobcovou flétnu, dechové a žesťové nástroje a vyučuje se zde i sólovému a sborovému zpěvu. K nejúspěšnějším žákům mikulovické pobočky v tomto roce patřili Michael Dvořák a Pavlína Říhová. Michael Dvořák získal v Olomouci absolutní vítězství v regionální klavírní soutěži a zpěvačka Pavlína Říhová byla úspěšně přijata na konzervatoř.
Mateřská škola Široký Brod
V obdobných aktivitách jako MŠ Mikulovice pracovala i MŠ Široký Brod. Ani zde nechyběl obětavý kolektiv pracovnic školky na čele s ředitelkou Alenou Al- Wahaishiovou, spolupráce s jinými mateřskými školami na místní i regionální úrovni, četné výlety nebo rozmanité soutěže pro děti.
Sportovní a zájmové organizace působící v obci
TJ Spartak Mikulovice
V letošním roce došlo k zániku TJ Spartak Mikulovice a vzniku nové tělovýchovné jednoty Sport Mikulovice. Formální krok měl souvislost s finančními problémy, do nichž se TJ Spartak dostal v souvislosti s výstavbou kabin na fotbalovém hřišti a následnou kauzou spojenou se splátkou půjčky (sponzorského daru), kterou před lety TJ poskytl podnikatel J.B.. Do nově založené TJ přestoupily všechny sportovní oddíly. TJ Sport má tři oddíly mládeže – taneční New Flash, aikida a stolního tenisu a šest oddílu pro dospělé: cvičení žen, volejbal, stolní tenis, nohejbal, hokejbal a badminton. Většina jeho aktivit se odehrává v sokolovně, pouze cvičení žen probíhají v nové sportovní hale za ZŠ. Kdo chce, tak si možnost zasportovat si rozhodně najde. Záslužná je i činnost vedoucích oddílů mládeže, kteří svou obětavostí nejenže dětem nabízejí smysluplné využití volného času, ale např. s tanečním kroužkem New Flash dosahují úspěchů i na národní úrovni.
FK Mikulovice
Vstup do jarní části divize se fotbalistům Mikulovic povedl. Ve třech úvodních zápasech nepoznali hořkost porážky a dostali se do čela tabulky, z níž už je nikdo nedokázal sesadit. Postup do MSFL byl skutečností a Mikulovice přepsaly fotbalovou historii Jesenicka. Žádný jiný klub z okresu nikdy tak vysoko nedosáhl.
Hrát tak vysokou soutěž ale stojí peníze a dosavadní sponzory (především firmy Kamitiro a Autodoprava Látal) podpora fotbalistů nemálo vyčerpala. Fotbalový klub se proto obrátil na zastupitelstvo obce s žádostí o podporu ve výši 2 miliónů korun, což při cca 50 miliónovém rozpočtu obce nebylo zrovna málo. Zdaleka ne všichni členové zastupitelstva s pomocí fotbalistům souhlasili a navrhovali využít peníze k jiným účelům. Mezi obyvateli obce dokonce před jednáním zastupitelstva proběhla anketa, ve které se vyslovovali, zda mají zájem, aby FK Mikulovice postoupil do třetí nejvyšší soutěže v ČR. Hlasování o podpoře fotbalistů na zastupitelstvu obce nakonec skončilo těsným výsledkem 8 : 7, když došlo k naprosto ojedinělé situaci, kdy obyčejní zastupitelé zvrátili rozhodnutí vedení obce – starosta byl proti a oba místostarostové se zdrželi hlasování. FK Mikulovice získal 2 milióny korun s podmínkou, že během sezóny musí hledat sponzory, neboť jde ze strany obce o naprosto mimořádný krok a neopakovatelný.
Fotbaloví příznivci Mikulovic se tak dočkali památných okamžiků, které odstartovala tradiční letní účast fotbalistů v poháru ČMFS a po úspěšném postupu přes Zábřeh přijela do Mikulovic prvoligová Sigma Olomouc! Podobně jako v roce 2011 proti Teplicím ani tentokrát na jeden z nejlepších klubů domácí ligy nováček MSFL nevyzrál a prohrál 1 : 2, ale byl to fotbalový svátek, na který se přišlo podívat dva tisíce nadšených diváků z celého Jesenicka. Podzim v MSFL začaly Mikulovice docela dobře, ale v posledních kolech jim došel dech a po polovině soutěže se drží těsně nad sestupovými příčkami.
Mladý B tým Mikulovic střídal na jaře dobré výkony s těmi slabšími a skončil v polovině tabulky okresního přeboru. Podobně jako na jaře si Mikulovice B vedly i na podzim. FK Mikulovice se stará i o výchovu fotbalových nadějí a v klubu jsou mužstva benjamínků, žáků a dorostenců.
Sportovní hala
Sportovní hala Mikulovice pokračovala v trendu nastoupeném v loňském roce – zlepšit kvalitu nabízených služeb a tím i zvýšit návštěvnost. To se sice částečně povedlo, ale i tak byl provoz sportovní haly ztrátový. V zimních měsících byla hala obsazena často od rána do večera, ale během jara nebo podzimu byla vytíženost tohoto sportoviště malá. O prázdninách využívali halu především Poláci, kteří zajížděli trénovat i na umělé hřiště na FK Mikulovice.
Skautský oddíl
Skauti i letos zůstali věrni tradici a již po šestnácté uspořádali čtrnáctidenní letní tábor v lesním údolí pod Červenohorským sedlem. Táborové téma bylo zaměřené na pravěk a tak jiskry a vlčata „speciální časovou bránou“ vyrážel do okolních lesů za lovem zvěře a na výpravy spojené s hledáním nových tábořišť. Podobně jako pravěcí lovci také lovily mamuty, vyráběly keramiku nebo pletly košíky. Do tábora není zavedena elektřina a tak se skauti učili žít v souladu s přírodou. Lednici nahradil velký hrnec v potoce, umývárnu dřevěné koryto s vyvrtanými otvory a koupelnu tůňka pod splavem. Vedle ohniště byly jedinými vymoženostmi plynový sporák v kuchyni a kotle na ohřev teplé vody do vojenské sprchy. Pitná voda se dovážela z Bělé pod Pradědem. Tábora se zúčastnilo 28 dětí ve věku 5 – 15 let, o které se starali vedoucí, kteří pro děti neváhali obětovat svůj volný čas a dovolenou.
Klub maminek
Už 12 let existuje v Mikulovicích Klub maminek. Jeho členky se 1 x týdně scházejí v Komunitním centru vedle MŠ a věnují se zde rozmanitým tvořivým aktivitám. Jednou týdně mají rodiče s malými dětmi také možnost navštívit tělocvičnu ZŠ, kde mohou strávit hodinku pohybu. Zábavné cvičení probíhá pod vedením lektorky z jesenického Mateřského centra Krteček v Jeseníku.
Hasiči
Mikulovičtí hasiči vedle své obvyklé činnosti spočívající např. v 21 výjezdům k požárům, autonehodám a dalším zásahům, uspořádali letos poprvé „Železného hasiče“. Jde o extrémní závod hasičů v disciplínách, které se přibližují reálným podmínkám u zásahu. V průběhu závodu, který probíhá v plné hasičské výbavě a s dýchacím přístrojem na zádech, museli soutěžící plnit celou řadu náročných úkolů. Vedle klasického běhu s požárními hadicemi a jejich motáním to byl i přesun závaží nebo figuríny, výstup na věž spojený s vytažením závaží, transport těžkých barelů nebo překonávání různých překážek. Za nesplnění některé z disciplín dostal soutěžící časovou penalizaci. Závodníci si během pěti minut na trati sáhli až na dno svých fyzických sil. Na start vyslaly své zástupce hasičské sbory z Mikulovic, Širokého Brodu, Velkých Kunětic, Zlatých Hor, Slezských Rudoltic a polských Pakoslawic. Na trati se nakonec nejlépe dařilo Tomáši Závadovi ze Širokého Brodu, který se tak stal Železným hasičem Jesenicka 2013. Obdivuhodný výkon podaly Libuše Krčmová a Lenka Gruchaláková, které spolu s muži absolvovaly celou trať.
I v letošním roce se širokobrodští hasiči úspěšně zapojili do soutěží v rámci Hasičské ligy Praděd a navázali na úspěchy z předchozích let. Celkové čtvrté (A tým) a šesté místo (B tým) mezi více jak čtyřiceti účastníky je vynikající vizitkou úrovně tohoto SDH a svědčí nejen o vysoce profesionálním přístupu k požárnímu sportu, ale i o soudržnosti a „dobré partě“. V dnešní hektické době není snadné věnovat svůj volný čas de facto k přípravě na skutečné zásahy a objíždět o víkendech soutěže. V této činnosti se širokobrodským hasičům snaží pomáhat i obec Mikulovice, která jim v tomto roce přispěla na nákup staršího vozidla Ford Tranzit, jenž členům SDH umožní operativnější přepravu k soutěžím. Členové SDH Široký Brod se také koncem tohoto roku aktivně zapojili do práce na rozšíření místní hasičské zbrojnice.
Klub důchodců
S o.p.s. Soužití 2005 v naší obci úzce spolupracuje místní Klub důchodců. Náplní jeho činnosti však není jen účast na aktivitách organizovaných Soužitím 2005, ale i návštěvy jubilantů, pravidelné tanečky a zájezdy. Z demografického pohledu Jesenicko stárne a počet seniorů stoupá i v naší obci.
Divadelní soubor Kantoři
Chloubou Mikulovic je už po řadu let divadelní soubor Kantoři. Jeho založení spadá do devadesátých let minulého století a od té doby odehráli členové tohoto amatérského souboru desítky představení. Od pohádek postupně přešli k lehce erotickým komediím (Casanova žije, Agentura Drahoušek, Na správné adrese nebo Kdo se bojí postele) a slaví s nimi úspěch i daleko za hranicemi Jesenicka.
V letošním roce vystoupili na prkna, jež znamenají svět, celkem 27 x. V dubnu se Kantoři zúčastnili krajské přehlídky amatérských divadelních souborů v Brněnci, kde vystoupili s komedií Na správné adrese a za svůj výkon obdrželi doporučení na celorepublikovou přehlídku venkovských divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou. K výročí 750 let založení obce připravili premiéru nové hry „Kdo se bojí postele“. V současné době tak mají Kantoři v repertoáru dvě hry – Na správné adrese a Kdo se bojí postele – a v divadelní sezóně hrají až čtyřikrát do měsíce. Stálými členy souboru jsou Kamila a Drahoslav Bernátkovi, Marta a Milan Ostří, Vlaďka Hromádková, Lenka Šťastná, Šárka Jasanová, Jan Audý, Jiří Š.Truneček, Petr Bernátek, Jiří Kostelňák a režisér Luděk Jehlička. Vedle toho v souboru příležitostně hostují i další amatérští herci. V říjnu letošního roku Kantoři například dvakrát vyprodali kulturní dům ve Zlatých Horách, pravidelně vystupují v jesenických lázních a na podzim je viděli i diváci ve Vidnavě, Vrbně nebo v Karlově Studánce. V průběhu roku se také vydali i na tradiční spanilou jízdu po partnerských obcích, jež nesou název Mikulovice.
Poslední květnový den proběhl v mikulovickém kulturním domě jubilejní 10. ročník tradiční přehlídky dětských divadelních souborů „Mikulovický škrpál“. Organizace setkání mladých divadelníků se ujal místní divadelní soubor Kantoři a pro diváky z řad MŠ a I. stupně ZŠ Mikulovice připravil krásné dopoledne. Vedle dětských divadelních souborů zde vystoupila i pohádková babička Danuše Šenkeříková a Jesenický smíšený pěvecký sbor pod vedením Dany Brašíkové.
Chovatelé
V říjnu sice v naší obci proběhla tradiční okresní výstava chovatelů drobného zvířectva, ale místní organizace se jí už ani nezúčastnila a spěje k zániku. Kdysi rozšířenou zájmovou činnost dusí dnešní uspěchaná doba s nedostatkem času, drahé krmení a nemoci likvidující chovy. Chovatelství je náročným koníčkem a organizací ČSCH ubývá po celé republice.
Kolnovice a Terezín
V Kolnovicích v srpnu proběhla tradiční pouť u příležitosti svátku sv. Rocha. V týdnu před očekávanou událostí mikulovičtí farníci provedli drobné opravy, uklidili interiér kostela a zajistili květinovou výzdobu. Obec se postarala o posečení trávy v okolí kostela a dovoz mobilních stolů a lavic k venkovnímu posezení. Na pouť dorazili i početní poutníci se sousedních polských Gieraltic.
kronikář Pavel Macháček